top of page

Bir Veli Olarak Uzaktan/Online Eğitimler

     Yeni dönem ile birlikte birçok okul telafi eğitimi altında uzaktan/online derslere başladı. 5 yaşındaki oğlum da 2 haftadır günde 3 ders olmak üzere evden derslere katılıyor. Bu 2 hafta içinde gözlemlediklerimi kısaca paylaşmak istiyorum.

     İlk olarak, oğlum 20’ye kadar saymayı bilmiyordu. Sadece 2 haftalık süreç sonunda şu an 20’ye kadar sayabiliyor.

 

     Diğer taraftan, bugün sahilde kendi başına oyun oynarken yere oturdu ve yoga pozisyonunda elleri açık bir şekilde bekledi. Bunu nerden mi gördü? Geçen gün uzaktan/online derste beden eğitimi dersinde yaptılar.

 

     Bir başka örneği İngilizce dersinden vereyim. Oğluma şu an “circle” ne demek diye sorduğumda “yuvaylak” diyebiliyor. Bunu da geçen gün uzaktan/online İngilizce dersinde şekiller konusunda öğrendiler. 

     

     20’ye kadar saymak, yoga pozisyonunda oturmak, “circle” kelimesinin karşılığını bilmek… Kimilerine göre küçümsenecek kazanımlar olabilir ama ben kendi oğlum açısından değerlendirdiğimde bu 2 haftalık sürecin gayet faydalı olduğunu düşünüyorum. Tüm yılın uzaktan/online olarak devam etmesi durumunda da bu eğitimlere katılmaya devam edecek. 

 

     Tabi ki Türkiye geneli için konuşamam ama şahit olduğum sosyal çevremden yola çıkarak bir yorum yapmam gerekirse uzaktan/online eğitimler için şikâyet edenlerin sadece ebeveynler ve öğretmenler olduğunu söyleyebilirim. Çocuklar değişime bizden daha çabuk adapte olabiliyorlar. Ayrıca biz değil miydik “Z kuşağı teknolojinin içine doğdu. Her şeyi internetten, sanal dünyadan öğreniyorlar.” diyen. Eee? Ne değişti. Şartlar ortada. Bu süreç (doğru veya yanlış) uzaktan/online olarak devam edecekse şikayet etmek yerine süreci nasıl verimli hale getirebiliriz bunu düşünmeliyiz. 

 

     Bir diğer üzücü nokta da ekonomik zorluklar karşısında harcamalarımızdan yaptığımız kesintiler. Yine yakın çevremden örneklerle yola çıkacağım ama Covid-19 salgını sonrası ekonomik sıkıntı çekenler arasında içtiği sigarayı bırakan kimseyi görmedim. Ama kitap harcamalarını direk kesenleri çok gördüm. Aynı mantıkla okul öncesi eğitimini tek kalemle silen kişilerde sayıca fazlaydı. Okul öncesi eğitimin önemini anlatan tonlarca yazı varken bu noktaya değinmeyeceğim ama yapmayın, etmeyin.  Giden okul öncesi yıllarının telafisi yok. O yaş grubundaki çocuğun günde 2-3 ders bile olsa ekran karşısında kazandığı şeyleri evde siz veremeyeceksiniz ona. Bunu kabullenelim.

bottom of page