top of page

PAPUDUK KİTAP SETİ

     Hayvanları, doğayı seven ve koruyan nesiller yetişmesi hedefiyle hazırlanan Papuduk kitap seti yayımlandı!

     

     Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Sayın Serra Sabancı’nın çocukken büyükannesinin masallarında dinlediği tavşan Papuduk, Sabancı Vakfı Fark Yaratanı Tolga Öztorun ile yaratıcı drama eğitmeni Lider Hepgenç’in kalemiyle ve Ece Zeber’in yaratıcı çizgileriyle yepyeni maceralara atıldı. Prof. Dr. Feyza Çorapçı’nın gözüyle değerlendirilen hikâyeler, Tekir Kitap aracılığıyla Türkiye’deki tüm çocuklara ulaşmaya hazır hale geldi.

 

     7-9 yaş grubu çocuklara yönelik hazırlanan bu kitaplar, Papuduk isimli bir tavşanın çocuklara temel hayvan hakları ve ekoloji konusunda bilgiler vermesini hedefliyor. Her kitapta yer alan etkinlik ve sorular da çocuklara öğrendiklerini pekiştirme fırsatı sunuyor.

Papuduk Setinde Hangi Kitaplar Var?

Papuduk ile Süslü Kral: Ormanda neşe içinde yaşayan Papuduk, çevresini tanıdıkça diğer canlıların onun kadar şanslı olmadığını fark eder. Süslü Kral’ın güzel görünmek uğruna hayvanlara zarar verdiğini anlayınca, şatoda tutsak olan dostlarını kurtarmak için elinden gelen her şeyi yapar.​

Papuduk ile Maviye Doğru: Bir vadinin ortasında deniz canlılarının ne işi olabilir? Ateş çemberlerinden geçerken kim gülümseyebilir? Heyecanla beklediği sürpriz geziden hayal kırıklığıyla dönen Papuduk, gösteri yunusları Tom ve Mişa’yı yeniden maviye kavuşturmak için arkadaşlarından yardım ister.

Papuduk ile Koca Fil: Papuduk, neşe içinde çam ağaçları arasında gezinirken birden karşısına çıkan kocaman fil Dudu’dan çok korkar. Ama onun hikâyesini öğrenince korkusu sevgiye dönüşür. Hayvanat bahçesinin düşündüğü gibi güzel bir yer olmamasına çok şaşırır ve üzülür. Dudu’ya yardım etmek için planlar yapmaya başlar.

Papuduk ile Doğru Alışveriş: İlk defa tek başına markete giden Papuduk, reyonlar arasında gizli gizli gezinen Latte ile tanışır. Annesinin hazırladığı alışveriş listesini eksiksiz olarak almaya çalışan Papuduk, Latte sayesinde hayvanlar üzerinde denenen ürünlerden nasıl uzak durması gerektiğini öğrenir.

Papuduk ile Barınak Sakinleri: Havai fişeklerin gürültüsünden korkan yaşlı köpek, kahramanımız Papuduk ile karşılaşır. Yaşlı köpeğin düşen küpesini taktırmak için beraberce hayvan barınağına giderler. Bu ziyaret sayesinde, sokak hayvanlarına yardım eden hayvan barınaklarının önemini fark eden Papuduk, barınaklar için nasıl faydalı olabileceğini düşünür.​

Kitaplara Nasıl Ulaşabilirim?

Her biri hayvan hakları konusunda farklı bir temaya sahip 5 kitap, öğretmenlere ve çocuklarla çalışan sivil toplum kuruluşlarına ücretsiz olarak gönderilmektedir. Aşağıdaki linklerden kitap talep formuna ulaşabilirsiniz:

 

Öğretmen Talep Formu                    STK Talep Formu

Papuduk kitapları, ayrıca kitabevleri ve online kitap satış sitelerinde satılmaktadır. Aşağıdaki linkten kitap satın alabilir ve Askıda Kitap yöntemiyle dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklara kitap hediye edebilirsiniz.

Satın almak için tıklayınız.               Askıya kitap bırakmak için tıklayınız.

Erişilebilir Kitaplar

Papuduk kitaplarının görme engelli çocuklar için hazırlanmış sesli betimlemeli versiyonlarına aşağıdaki linklerden ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Kitapların seslendirmesi kendisi de bir hayvansever olan oyuncu Eda Ece tarafından yapılmıştır.

 

Papuduk ile Süslü Kral 

Papuduk ile Maviye Doğru 

Papuduk ile Koca Fil 

Papuduk ile Doğru Alışveriş 

Papuduk ile Barınak Sakinleri

 

bottom of page