top of page

Nedir Bu Drama?

     Araştırdığınız zaman internet ortamında dramanın ne olduğuna ya da ne olmadığına dair bir sürü yazı bulabilirsiniz. Bu yazıyı yazmaktaki amacım olabilecek en sade şekliyle dramanın ne olduğunu ve ne olmadığını anlatmaktır.

     Makaleler üzerinde binlerce tanım olmasına rağmen bana göre drama, "yaparak ve yaşayarak" öğrenme/öğretme metoduna dayanan interaktif bir eğitim şeklidir.

     Drama derslerinde katılımcılar, bireysel olarak kendilerini tanıma yolculuğuna başlarlar. Neyi yapıp, neyi yapamadıklarını keşfederler. 

     Ardından duygularını tanımaya başlarlar. Bununla beraber, duygularını doğru bir şekilde ifade etmeyi öğrenirler. Diğer bireylerle ilişkiler kurmaya çalışıp bu ilişkileri kurarken kendilerini ifade etmeyi, karşı tarafı dinlemeye/anlamaya çalışmayı öğrenirler. Sağlıklı iletişimin nasıl olacağını anlamaya ve mevcut ilişkilerinde öğrendiklerini uygulamaya çalışırlar.

     Tüm bunları yaparken sanatın her çeşidinden faydalanırlar; müzik, heykel, tiyatro, resim... Bu sanat dallarının hepsi dramanın içinde kullanılabilir.

     Bu kısım önemlidir çünkü dikkat ettiyseniz saydığım sanat dallarının hepsi dramada kullanılabilirken bir kesimin dramayı, ısrarla tiyatro ile eş değer görmesi ve "drama=tiyatro" ikilemine çekmeye çalışması akıl dışıdır. Bu durum ne dış mihrakların oyunudur ne de ülkemiz üzerinde oynanan pis oyunların bir sonucudur. Drama ile tiyatroyu aynı kefede görmek ve bunda ısrarcı olmak İlber ORTAYLI hocamızın deyimiyle, "cahillikten başka bir şey değildir!" 

     Şimdilik bu kadar yeterli sanırım. Bir başka yazımızda görüşmek üzere. 

     Hoşçakalın.

     

bottom of page